Kompletní nabídka služeb LOREMA Wellness

Otázky a odpovědi



  • Jak funguje finská sauna?
    Finská sauna je kabina obložená dřevem a tvořená dřevěnými lavicemi nebo sedáky. Obsahuje také kamna, která mají v horní části horké kameny, které sálají teplo do prostoru. Kameny lze polévat vodou, což vede ke zvýšení teploty a vlhkosti. Dále je možné kameny polévat vodou s vonnou esencí. Ta se při styku s horkými kameny vypaří a místnost následně příjemně voní. Díky tomu, že je finská sauna tvořena dřevem, sama o sobě charakteristicky voní. Sauna bývá vybavena dřevěným roštem na podlaze – proto, aby zem tolik nepálila do chodidel. Dále ji běžně najdete s dřevěnými podhlavníky a přesýpacími hodinami. Čas strávený v sauně většinou vnímáme trochu jinak, hodiny pomáhají určit, jak dlouho pobyt trvá a jestli už není vhodný čas saunu opustit.

  • Jaká je ve finské sauně teplota?
    Teplota ve finské sauně se pohybuje od 85 do 100°C - je vůbec nejteplejším typem saun.

  • Jaká je v parní sauně teplota?
    Teplota parní sauny není přesně stanovena, záleží na tom, jaké množství páry v kabině aktuálně je. Běžně se teplota pohybuje mezi 40 až 50 stupni Celsia.

  • Jaká je ve finské sauně vlhkost?
    Finská sauna je takzvaně suchá. To znamená, že vlhkost vzduchu ve finské sauně je nízká - většinou se pohybuje okolo 10%.

  • Z čeho je finská sauna vyrobena?
    Finská sauna bývá vyrobená ze dřeva. Na výběr máte ze 3 typů.

    Nejčastějším dřevem je severský smrk. Vzhledem k jeho vlastnostem se smrk nejrychleji prohřívá a dosahuje nejvyšších teplot. Jeho dřevo má světlou barvu. Většinou z něj bývá vyrobeno pouze obložení sauny, ne samotné lavice, a to proto, že by jeho teplota mohla být na sezení příliš vysoká. Severský smrk je ze všech zmiňovaných nejlevnější.

    Druhým typem je také dřevo světlé barvy tzv. abachi. Toto dřevo se dováží z Afriky a je ve střední cenové kategorii. Jak už bylo naznačeno dříve, smrk nelze použít na lavice a sedáky. K tomu je určeno právě africké abachi. Díky svým tepelným vlastnostem vás nebude hřát tolik jako smrk.

    Posledním typem je tmavé dřevo - cedr. Ten se v českých podmínkách běžně nevyskytuje, roste v nadmořských výškách od 1400 m.n.m. Pěstuje se v oblasti Himalájí, pohoří Libanon a Atlas. Cedr má ze všech jmenovaných nejlepší tepelné vlastnosti - když si na něj sednete nebo se ho budete dotýkat, bude nejstudenější a nebude vás pálit. Cedr je nejluxusnějším typem dřeva, jaké si pro svou saunu můžete zvolit. A to jak díky svým vlastnostem, tak i díky své tmavé barvě, která vypadá na sauně skvěle.

  • Jak je to s relaxací? Jaký je správný postup?
    Správný postup neexistuje. Saunování je určeno především k navození příjemného pocitu. Měli byste jej tudíž provádět tak, jak je vám příjemné.

    Obecně existují dva základní postupy, které lidé dodržují. Sami Finové relaxují až po skončení celé procedury (po posledním saunování). Ochlazují se ovšem trochu jiným způsobem než jsme zvyklí my tady v Čechách - ne tak šokově. Druhým postupem, který si lidé často volí, je relaxace po každém dílčím prohřátí a následném ochlazení. Najděte si takový postup, jaký vám vyhovuje.

  • Mohu jít do sauny, když mám rýmu a necítím se úplně fit? Neuškodí mi to?
    Saunování je pro organismus určitou zátěží, proto se v době nachlazení nedoporučuje. Teplem se nemoc většinou urychlí a mohl byste si přitížit. Pokud navštěvujete veřejnou saunu, mohl byste nakazit někoho z návštěvníků. A to by zajisté nebylo příjemné.

  • Je lepší jít nejprve plavat nebo provozovat nějakou jinou sportovní aktivitu a až potom se saunovat, nebo naopak?
    Lepší variantou je nejprve sportovat, a poté si v sauně prohřát svaly a zrelaxovat. Po saunování se další sportovní aktivita nedoporučuje.

© 2024 LOREMA Wellness s.r.o., Všechna práva vyhrazena.   |   Ochrana osobních údajů